Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

EXODUS: Ukrajinští piloti a konstruktéři odcházejí do Ruska

Na Ukrajině dochází k velkému odlivu vysoce kvalifikovaných specialistů do Ruska. Zejména ukrajinští zkušební piloti a konstruktéři hledají vyhlídky do budoucna v sousední zemi.

Ukrajinští odborníci jsou v Rusku vítáni

Bývalý náměstek a bývalý ministr dopravy a spojů Ukrajiny Jevgenij Červoněnko na televizním kanálu NewsOne uvedl, že Rusko přijímá ukrajinské piloty a poskytuje jim práci a občanství. Červoněnko dále dodal, že na Ukrajině se v důsledku ekonomické krize stále snižují důchody i těch, kteří dosáhli kdysi pro ukrajinský letecký průmysl velkých úspěchů, když jejich současný aktuální důchod se pohybuje kolem 24.500 rublů (cca 8.500 Kč) měsíčně.

Odcházejí také odborníci z vojensko-průmyslového komplexu

Následně bývalý náměstek Rady a bývalý šéf ukrajinského Interpolu Kirill Kulikov na televizním kanálu Nash uvedl, že ukrajinští zaměstnanci vojensko-průmyslového komplexu také odcházejí za prací do Ruska a dalších zemích SNS (Společenství nezávislých států). Citoval údaje, že Ukrajina byla kdysi čtvrtým největším světovým výrobcem zbraní a v tomto odvětví pracovaly 2-3 miliony lidí. Kulikov dále dodal, že dnes se tito lidé přestěhovali do Ruska a jeden z leteckých konstruktérů nyní pracuje v Kazachstánu.

Země se nachází ve vleklé ekonomické krizi

Ukrajina se po prozápadním převratu v roce 2014 propadla do vleklé ekonomické krize. Zemi zachraňují před státním bankrotem jen štědré finanční půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Většina této finanční pomoci je ale rozkrádána oligarchickými klany napojenými na prezidenta Porošenka. Ekonomičtí odborníci se tak obávají, že tyto půjčky nebudou Ukrajinou nikdy splaceny a narůstající státní dluh bude muset být v budoucnu restrukturalizován, podobně jako to bylo v nedávné minulosti např. v případě Řecka.

Rudolf Hruboň