Sjezd neonacistického hnutí "Patriot Ukrajiny", později Azovský prapor; Foto: MK / Wikimedia Commons

Sjezd neonacistického hnutí "Patriot Ukrajiny", později Azovský prapor; Foto: MK / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINŠTÍ NEONACISTÉ chtějí vyvolat konflikt s Ruskem za každou cenu

Důležitým aspektem v napětí mezi Ruskem a Ukrajinou je vlivné neonacistické hnutí na Ukrajině, které chce vyvolat konflikt s Ruskem za každou cenu. Tito nacionalisté sní o návratu Donbasu a Krymu zpět pod ukrajinskou správu. Zmínil to analytik Lukáš Visingr v článku na serveru iDNES (viz ZDE).

Jednání s Ruskem jako vlastizrada

„Nesmí se zapomínat na to, že na Ukrajině existuje nesmírně silná část politického a vojenského establishmentu, které je se současnou situací vášnivě nespokojena. Jakékoliv jednání s Ruskem považuje v podstatě za vlastizradu. Jsou to lidé, které je možné označit za nacionalisty, možná i neonacisty, uvedl Visingr. Podle něj je tato skupina v současné době přesvědčena, že Ukrajina je svými vlastními silami schopna připojit Donbas zpátky k Ukrajině, což by vnímali jako jednoznačnou vojenskou odplatu za to, co Rusko v minulosti Ukrajině provedlo v souvislosti s anexí Krymu nebo odtržením východní části Ukrajiny.

Rusové se brání napadení Západem

“Rusové sami jsou přesvědčeni, že se brání. Oni jsou skutečně přesvědčeni, že jim hrozí nebezpečí. Celou svou strategii, všechny své kroky vnímají jako striktně obranné. Celé ruské strategické myšlení usiluje o to, aby se Rusko znovu nestalo cílem překvapivého vojenského útoku ze Západu. To je něco, s čím se už Rusové v historii mnohokrát setkali. A proto se snaží, aby mezi nimi a případným protivníkem bylo co nejrozlehlejší území, které bude buď neutrální nebo přímo ovládané nějakými proruskými režimy, a tudíž nemůže být pro takový útok použito jako nástupiště,“ uzavřel analytik Lukáš Visingr.

Zpracoval Rudolf Hruboň