Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

UKRAJINSKÝ PREZIDENT připustil možnost války s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připouští možnost úplné války s Ruskem, byť by to podle něj byla „největší chyba“. Podle agentury TASS to v pátek řekl při diskusi na fóru YES Brainstorming. Mluvčí Kremlu takové vyjádření považuje za politováníhodné. Informovala o tom agentura ČTK (viz ZDE).

“Chybná varianta vývoje”

Na otázku moderátora týkající se možnosti vypuknutí naprosté války s Ruskem Zelenskyj podle agentury Reuters odpověděl: Ano, může se to stát. Byla by to ta nejhorší věc, která by se mohla stát. Naneštěstí k tomu ale dojít může,“ řekl. Hned však také dal najevo, že by to údajně považoval za chybnou variantu vývoje. „Potom už nikdy nebude existovat sousedství Ruska, Ukrajiny a Běloruska,“ tvrdil Zelenskyj podle ruské tiskové agentury TASS.

Kreml podobné úvahy odmítl

Podle ukrajinského prezidenta se Ukrajinci a Rusové stali nepřáteli, vznikla mezi nimi velká propast. Zelenskyj podle svých slov neví, jak překonat tuto situaci, ale doufá, že časem se vztahy přece jen zlepší. Nicméně naději, že „zvítězí dobro“, spojil s tím, že „vše se vrátí zpět: území, lidé a pravděpodobně i vztahy“. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v reakci označil úvahy o možnosti války mezi Ruskem a Ukrajinou za apokalyptické a Kreml by se jimi nechtěl zabývat. „Nechtěli bychom se oddávat žádným apokalyptickým očekáváním,“ citoval mluvčího TASS.

Kyjev žebrá o vstup do NATO

Ukrajinský prezident také dal najevo přesvědčení, že pokud jde o úroveň její armády a úroveň jejích specialistů, je prý Ukrajina připravená stát se členem Severoatlantické aliance, a že NATO Ukrajinu potřebuje. Připustil přitom, že při nedávné návštěvě ve Washingtonu nedostal přímou odpověď ohledně stanoviska Spojených států ke vstupu Ukrajiny do NATO. Nicméně je přesvědčený, že se Kyjev může na Američany spolehnout. „Můžeme se na USA spolehnout, protože naše vztahy jsou na jiné úrovni,“ řekl Zelenskyj.

Zpracoval Rudolf Hruboň