Ljudmila Denisovová; Foto: Wikimedia Commons

Ljudmila Denisovová; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINSKÉ LŽI: Hromadné znásilňování Rusy si ombudsmanka vymyslela

Bývalá ukrajinská ombudsmanka pro lidská práva Ljudmila Denisovová, která barvitě referovala o údajném hromadném znásilňování ukrajinských civilistů ruskými okupanty, se nyní přiznala, že si vymýšlela. Uvedl to server iDNES (viz ZDE).

Chtěla více zbraní pro Ukrajinu

Ve funkci nečekaně skončila před týdnem, kdy ji ukrajinský parlament odvolal. Jako důvod uvedl právě nepodložená tvrzení o bezbřehém ruském znásilňování. Sama Denisovová dlouho mlčela. Nyní však přiznala, že „přeháněla“. Na svou obranu uvedla, že to dělala proto, že chtěla přesvědčit Západ, aby na Ukrajinu poslal více zbraní. Poslanci při odvolání Denisovové na konci května uvedli, že její informace o údajných sexuálních útocích ze strany ruských vojáků „nebyly podloženy důkazy a odváděly pozornost světových médií od skutečných potřeb Ukrajiny“.

Posloužila protiruské hysterii

Její nepravdivá tvrzení o masových znásilněních, kterých se údajně dopouštěli ruští vojáci, však získala značnou pozornost sdělovacích prostředků zejména v Evropě a v Severní Americe. Denisovovou ráda a ochotně citovala i česká mainstreamová média a přispívala tak k šíření dezinformací a nenávisti k Rusku. Proti údajnému ruskému násilí na ženách se poté protestovalo v řadě evropských zemí. Poslanec ukrajinského parlamentu Pavlo Frolov obvinil Denisovovou z šíření dezinformací, které prý „uškodily Ukrajině“.

Zpracoval Rudolf Hruboň