Zahraniční

VIDEO: Ukrajinské lodě narušily ruské výsostné vody

Tři ukrajinská vojenská plavidla narušila v neděli ruské pobřežní vody. K incidentu došlo v Kerčském průlivu, kde Rusko postavilo most vedoucí na poloostrov Krym.

Provokace Ukrajiny

Ruská pohraniční stráž podle listu Kommersant uvedla, že ukrajinské lodě překročily ruské hranice a vpluly do dočasně uzavřené oblasti výsostných vod Ruské federace, čímž porušily konvenci OSN o mořském právu, nebezpečně manévrovaly a nepodřizovaly se zákonným požadavkům ruských úřadů. Na základě toho vůči nim zasáhla loď ruské pobřežní stráže a Kerčská úžina, která spojuje Černé a Azovské moře, byla uzavřena civilním plavidlům.

Napětí v rusko-ukrajinských vztazích

Rusko-ukrajinské vztahy jsou více než napjaté od převratu na Ukrajině v roce 2014, následného připojení poloostrova Krym k Ruské federaci a propuknutí povstání v Donbasu na východě Ukrajiny. Situace kolem Krymu se zhoršila v březnu letošního roku, když ukrajinské úřady zadržely neoprávněně ruské rybářské plavidlo Nord (viz ZDE). V říjnu Kyjev oznámil svůj záměr vytvořit v Azovském moři námořní vojenskou základnu.

-rh-