Zničený tank ukrajinské armády; Foto: RIA Novosti

Zničený tank ukrajinské armády; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

UKRAJINSKÁ PROTIOFENZIVA u Chersonu byla zastavena

Dobře koordinovaná práce ruských jednotek zničila naděje Kyjeva na útočnou operaci v Chersonské oblasti, řekl Kirill Stremousov, zástupce vedoucího regionální správy. Informuje o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Stabilizace chersonské fronty

Jak politik napsal ve svém kanálu na sociální síti Telegram, díky ruským vzdušným silám pod velením generálplukovníka Michaila Teplinského byli Ukrajinci v Chersonském směru poraženi. Všechny naděje ukrajinských jednotek na útočnou operaci byly podle něj zničeny. V předvečer Stremousov řekl, že útok ozbrojených sil Ukrajiny byl odražen i ve směru na město Berislav. Nyní je podle něj situace na obranné linii v Chersonské oblasti pod kontrolou.

Dobrovolná evakuace obyvatel

Začátkem října zahájila ukrajinská armáda protiofenzívu v severní části Chersonské oblasti a obsadila osady v tzv. šedé zóně. Úřadující guvernér Chersonské oblasti Vladimir Saldo požádal ruské vedení o pomoc při organizování odchodu obyvatel, pokud si to přejí, do jiných regionů, aby se ochránili před následky ukrajinských raketových útoků na civilisty. V první řadě se doporučuje, aby opustili své domovy obyvatelé pravobřežní části kraje.

Zpracoval Rudolf Hruboň