Zničený tank ukrajinské armády; Foto: RIA Novosti

Zničený tank ukrajinské armády; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

UKRAJINSKÁ OFENZIVA na Chersonské frontě uvázla. U Bachmutu probíhají tvrdé boje

Ukrajinským jednotkám se nedaří rozvinout ofenzivu na Chersonském směru, uvedl zástupce vedoucího regionální správy Kirill Stremousov na svém kanálu na sociální síti Telegram. Informovala o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Stabilizace fronty u Chersonu

“V Chersonském směru nejsou žádné změny,” řekl. Už dříve Stremousov uvedl, že situace na linii kontaktu se stabilizovala, a vyjádřil přesvědčení, že ukrajinská armáda nebude schopna Cherson dobýt. Začátkem října zahájily ukrajinské ozbrojené síly protiofenzívu v severní části Chersonské oblasti, přičemž obsadily osady v tzv. šedé zóně, ale jejich postup byl zastaven. Podle místních úřadů ukrajinská armáda při ofenzivě utrpěla značné ztráty.

Tvrdé boje u Bachmutu

Ruské síly se opakovaně pokusily zmocnit Bachmutu, který leží na hlavní silnici vedoucí do měst Slovjansk a Kramatorsk. Obě města se nacházejí v průmyslové oblasti Donbas, který se Moskvě zatím nepodařilo plně obsadit. „Držíme své pozice v Donbasu, zejména ve směru na Bachmut, kde je to nyní velmi, velmi obtížné. Velmi tvrdé boje,“ přiznal ukrajinský vůdce Zelenskyj. Zopakoval také výzvu Západu, aby poskytl větší množství protiletadlových systémů.

Zpracoval Rudolf Hruboň