Ilustrační foto: Sputnik / Igor Maslov

Ilustrační foto: Sputnik / Igor Maslov

Zahraniční

UKRAJINSKÁ ARMÁDA zabila během Velikonoc na Donbasu pětileté dítě

Během útoku ukrajinské armády na oblast Donbasu na východní Ukrajině zemřel pětiletý chlapec. K Donbasu se stahuje vojenská technika a NATO v oblasti Baltu neustále provádí vojenské manévry. Moskva varuje před eskalací situace.

Vražda jako válečný zločin

K situaci se vyjádřil europoslanec a bývalý ministr zdravotnictví Ivan David: “Pokud jde o vraždu pětiletého chlapečka a těžké zranění jeho babičky, jde podle informací, které jsem získal, zcela nepochybně o válečný zločin, neboť šlo o útok na civilní cíl, navíc s použitím velkorážné zbraně. Kromě toho jde o porušení minských dohod, podle nichž nelze v této oblasti používat těžké zbraně. Vím, že je dnes bohužel úsměvné odvolávat se na mezinárodní právo, ale v takové době žijeme. Ti, kteří nepochybují, že budou vítězi, spoléhají na platnost Hitlerovy argumentace, že vítěze nikdo nesoudí,” uvedl David. “K vražda dítěte došlo s pomocí tureckého dronu (Ukrajina používá turecké drony, pozn. redakce). Cílem má zřejmě být vyprovokování války s Ruskem,” dodal europoslanec.

Úmrtí dítěte na Donbasu

3. dubna Národní milice Doněcké lidové republiky informovala o úmrtí dítěte po útoku ukrajinského dronu. „V důsledku trestných činů ukrajinských vojáků zemřelo dítě narozené v roce 2016 a zranění různého stupně utrpěla místní občanka, která byla přepravena do nemocnice, kde ji byla poskytnuta veškerá nutná lékařská péče,“ uvedla Národní milice. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že nepochybuje o důvěryhodnosti informací DLR o úmrtí dítěte na Donbasu. Vyšetřovací výbor Ruska zahájil trestní řízení týkající se použití zakázaných metod v ozbrojeném konfliktu. Podle předsedy ruské Státní dumy Vjačeslava Volodina rétorika vedení Ukrajiny vůči konfliktu na Donbasu zašla daleko a může vést k nejtěžším následkům.

Zpracoval Rudolf Hruboň