Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině; Foto: Ralf1969 / Wikimedia Commons

Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině; Foto: Ralf1969 / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINCI OPĚT OSTŘELOVALI záporožskou jadernou elektrárnu. Vypukl požár

Ozbrojené síly Ukrajiny opět střílely na území Záporožské jaderné elektrárny. Na místě vypukl požár a byla přerušena dvě elektrická vedení nezbytná pro provoz energetických bloků, informovala vojensko-civilní správa města Energodar. Uvedla to agentura TASS (viz ZDE).

Útok ohrožující bezpečnost elektrárny

“Dnes při střídání směn pracovníků jaderné elektrárny asi v 15:00 z území ovládaného ukrajinským zločinným režimem nacionalistické jednotky dělostřelecky ostřelovaly území elektrárny,” uvedl zástupce nové vojensko-civilní správy města. Útok přerušil dvě vedení napájející rozvaděč 750 kV, který je nezbytný pro bezpečný provoz energetických bloků. Podle mluvčího agentury na místě ostřelování vypukl požár. Požár hasí hasičský záchranný sbor. “V tuto chvíli vzhledem k tomu, že přerušené elektrické vedení je pod napětím a je velká pravděpodobnost srážek, není možné zahájit lokalizaci požáru,” uvedl mluvčí hasičů.

Ohrožení chlazení jaderných bloků

Vladimir Rogov, člen hlavní rady administrativy Záporožské oblasti, obvinil kyjevský režim, že se snaží způsobit člověkem způsobenou katastrofu porušením systému chlazení reaktoru. Vyzval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii ( MAAE ), aby urychleně zasáhla do situace a zastavila pokusy o teroristické útoky na jadernou elektrárnu ze strany Ukrajiny. Elektrárnu, která se nachází na levém břehu Dněpru u města Energodar, střeží od března ruské vojenské jednotky. Záporožská jaderná elektrárna je největší v Evropě a vyráběla čtvrtinu veškeré elektřiny na Ukrajině. Její kapacita je asi 6 tisíc megawattů a tvoří ji šest energetických bloků.

Zpracoval Rudolf Hruboň