Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

UKRAJINA: Zemi opět chybí peníze, uvažuje o privatizaci Naftogazu

Ukrajinská vláda může privatizovat národní ropnou a plynárenskou společnost Naftogaz a prodat v ní minimálně minoritní balík akcií soukromníkům. Uvedl to šéf společnosti Andrij Kobolev v rozhovoru pro provládní portál RBK-Ukrajina (viz ZDE).

Vleklá ekonomická krize

Ukrajina se od prozápadního převratu v roce 2014 nachází v permanentní ekonomické krizi. Od státního bankrotu ji zachraňují ohromné finanční injekce Mezinárodního měnového fondu a dalších západních finančních institucí. V této situaci je Ukrajina pro získání dalších prostředků na pokrytí základního provozu země nucena začít privatizovat nejvýznamnější, dosud státní podniky. Podle šéfa Naftogazu se může privatizace stát optimálním východiskem ze situace, když těžba vlastního plynu není rentabilní kvůli nízkým cenám na světovém trhu. Kobolev má za to, že vláda má zvážit varianty jak částečného, tak úplného prodeje společnosti. Zastává také názor, že privatizace prý umožní skoncovat s obviněními na adresu vedení Naftogazu z neodůvodněně vysokých platů a prémií.

Naftogaz je významný zaměstnavatel

Naftogaz je státní ropná a plynárenská společnost Ukrajiny. Firma provozuje těžbu, dopravu a zpracování zemního plynu a ropy. Je významným ukrajinským zaměstnavatelem se 175 tisíci pracovníky. Naftogaz také zajišťuje dopravu ruského plynu do významné části Evropy. Po převratu v roce 2014 byl novým režimem do čela firmy dosazen bývalý konzultant americké firmy PricewaterhouseCoopers Andrij Kobolev, který dostal za úkol redukovat závislost země na ruském plynu a reformovat obchodní praktiky společnosti. Kobolev je znám tím, že má z doby jeho práce pro Američany úzké vztahy na americké firmy podnikající v oboru těžby a zpracování ropy a zemního plynu.

Rudolf Hruboň