Ilustrační foto: Mikhail Evstafiev / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mikhail Evstafiev / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA VYDÍRÁ EVROPU: Pošlete další zbraně, jinak my pošleme uprchlíky

Ukrajinská vláda požádala Evropskou unii, aby zemi poskytla naléhavou vojenskou a materiální pomoc. Pokud se tak nestane, může do Evropy začít proudit nový nekontrolovaný proud uprchlíků.

Bez elektřiny, topení a vody

Na pozadí pokračujícího ostřelování ukrajinských měst a energetických zařízení hrozí, že republika zůstane bez elektřiny, topení a vody. Varoval před tím ukrajinský premiér Denys Šmyhal. „Rusko chce Ukrajině poskytnout chladnou zimu, kdy mnoho lidí může doslova umrznout. Pokud na Ukrajině nebude elektřina, topení nebo voda, mohlo by to vést k humanitární katastrofě, kterou Evropa nezažila od druhé světové války,“ varoval Šmyhal. Na ochranu před ostřelováním žádají ukrajinské úřady Německo například o urgentní dodávky systémů protivzdušné obrany a munice pro ně.

Odpověď na ukrajinské útoky

Kvůli sobotním útokům na ukrajinská infrastrukturní zařízení bylo mnoho regionů země bez elektřiny. Země, která se ještě nevzpamatovala z následků útoků z 10. až 12. října, nemůže okamžitě obnovit zničené kapacity. V regionech začaly průběžné výpadky proudu. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko požádal obyvatele, aby přestali používat energeticky náročné domácí spotřebiče, aby se snížilo zatížení elektrické sítě. Rusko provádí útoky na ukrajinskou infrastrukturu v odpovědi na pokračující ukrajinské útoky na ruské území zejména v Bělgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou.

Zpracoval Rudolf Hruboň