Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Vojáci zastřelili svého velitele. Vytýkal jim pití alkoholu

Ukrajinští vojáci zastřelili svého velitele za to, že jim vytkl pití alkoholu. Informoval o tom mluvčí operativního velení Doněcké lidové republiky Eduard Basurin na portálu Politnavigator.

Ukrajinská armáda v rozkladu

Podle jeho slov došlo k incidentu 6. března ve 128. samostatné horské útočné brigádě ozbrojených sil Ukrajiny, kdy velitel jedné čety přistihl v noci vojáky při pití alkoholických nápojů. „Velitel čety prvního praporu poručík Sloboda v průběhu noční obchůzky své jednotky našel pět bdících vojáků, kteří pili alkoholické nápoje. Na výtku velitele čety nijak nereagovali, v průběhu hádky použili dva seržanti střelné zbraně a svého velitele zblízka zastřelili,“ řekl Basurin. Zdůraznil také, že tento a podobné případy nejsou oficiálně oznamovány v souhrnných hlášeních velení ukrajinské armády, které podle slov Basurina „nechce ukazovat veřejnosti rozklad“, který panuje v ozbrojených silách Ukrajiny.

Válka na východě země trvá již 5 let

Ukrajinské úřady zahájily v dubnu 2014 vojenskou operaci proti Luhanské lidové republice a Doněcké lidové republice, které vyhlásily nezávislost po prozápadním převratu v zemi na jaře 2014. Podle nejnovějších údajů OSN se stalo oběťmi konfliktu již přes deset tisíc lidí. Otázka urovnání situace na Donbasu se projednává mj. v průběhu minských schůzek kontaktní skupiny, která od září 2014 schválila už tři dokumenty, které doporučují kroky k deeskalaci konfliktu. Avšak i po dohodách o příměří dochází mezi stranami konfliktu i nadále k přestřelkám.

Rudolf Hruboň