Ukrajinský komik a kandidát na prezidenta Volodymyr Zelenskyj; Foto: Максим Стоялов / Wikimedia Commons

Ukrajinský komik a kandidát na prezidenta Volodymyr Zelenskyj; Foto: Максим Стоялов / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: V prezidentských volbách vede komik

Asi nic nevyjadřuje současnou bizarnost situace na Ukrajině tak jako to, že v tamních prezidentských volbách vede nad politiky komik Volodymyr Zelenskyj. Je to jednoznačné vyjádření frustrace voličů a obyvatel Ukrajiny ze současného stavu zbídačené země. Uvádí se to v článku agentury Reuters (viz ZDE).

Rozhodne se pravděpodobně ve druhém kole

Možná to tak nebude trvat dlouho a oblíbený herec bude řešit starosti ukrajinského prezidenta. Novou hlavu státu si budou Ukrajinci totiž volit už 31. března. Z průzkumů vyplývá, že žádný z kandidátů zřejmě nezíská v prvním kole potřebných více než 50 procent hlasů. Vítěz hlasování tak bude znám až ve druhém kole, které se pravděpodobně bude konat 21. dubna.

Favoritem Zelenskyj

A to by mělo dopadnou ve prospěch Zelenského. Ukrajinský komik by podle agentury Reuters mohl získat zhruba 25 procent hlasů. Druhé místo si s 16,6 procenta hlasů udržuje stávající prezident Petro Porošenko a v těsném závěsu je pak někdejší premiérka Julija Tymošenková. Tu by podle průzkumů volilo 16,2 procenta voličů. Komik podle ukrajinských médií láká mnohé Ukrajince jakožto nová politická tvář.

Rudolf Hruboň