Na Ukrajině začaly úřady hloubit hroby pro očekávané oběti koronaviru; Foto: Repro RFE / Radio Liberty / Seznam Zprávy

Na Ukrajině začaly úřady hloubit hroby pro očekávané oběti koronaviru; Foto: Repro RFE / Radio Liberty / Seznam Zprávy

Zahraniční

UKRAJINA: Úřady nařídily začít hloubit hroby pro mrtvé na koronavirus

Zaměstnanci veřejných hřbitovů ve městě Dnipro na Ukrajině dostali příkaz, aby připravili 600 hrobů a objednali tisíce pytlů na mrtvá těla. Za pomoci buldozerů se mají připravit na to, že se naplní černé scénáře a nemoci COVID-19 podlehne velké množství lidí. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Obyvatelé by spíše potřebovali roušky

„Jeden buldozer vyhrabe 16 hrobů za den. Každý je 2,5 metru hluboký a 1 metr široký. Takové jsou sanitární normy,“ uvedl jeden ze zaměstnanců hřbitova. Tyto přípravy se ovšem zrovna nelíbí obyvatelům města. Raději nám měli koupit roušky a také pořádně zásobit lékárny. Teď v nich nic nekoupíte – žádné léky ani masky. Opravdu si je musíte vyrobit sám. Ale kopat hroby je samozřejmě strašné,“ myslí si jedna z místních. A soused dodává: „Nikdo nekope hroby napřed. Nikdo. Tohle není ukrajinský zvyk!“ Zástupce starosty Dnipru Mychajlo Lysenko však namítá, že město musí být připraveno. „Sledujeme rychle se měnící situaci na Ukrajině. Bohužel toto děsivé rozhodnutí muselo být učiněno – musíme připravit 600 hrobů pro potenciální oběti koronaviru,“ říká.

Ukrajina je od převratu v krizi

Ukrajinský režim, který se dostal k moci po převratu v roce 2014, se potýká s vleklou ekonomickou a společenskou krizí. Zemi před státním bankrotem chrání jen velkorysé půjčky Mezinárodního měnového fondu a dalších západních finančních institucí. Tato pomoc je však mohutně korupčně rozkrádána místními oligarchickými klany. Životní úroveň občanů klesla a lidé houfně opouštějí zemi s vidinou lepšího života v zahraničí. Země se nyní obává výbuchu nákazy koronavirem a očekává, že zdecimované ukrajinské zdravotnictví nedokáže s nákazou účinně bojovat, což přinese tisíce mrtvých.

Rudolf Hruboň