Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA se měsíce připravuje na novou válku. S pomocí NATO

Ukrajina se v posledních měsících intenzivně připravuje na nový vojenský konflikt. Mají ji v tom pomoci vojska Severoatlantické aliance. Svědčí o tom mimo jiné probíhající vojenské přesuny vojsk NATO přes území Slovenska.

Každý týden přesun

Na stránkách slovenského ministerstva obrany lze najít upozornění na přesuny zahraničních vojsk přes území Slovenska směrem na východ v týdenních intervalech (viz ZDE). Poslední upozornění je z 1. dubna.

Americká armáda přesouvající se přes Slovensko; Foto: Ministerstvo obrany Slovenské republiky

Zelenskyj podepsal zákon o zpětdobytí Krymu

Bez pozornosti mainstreamových médií také podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již 24. března zákon „O strategii osvobození a znovuzačlenění dočasně okupovaného území Krymské autonomní republiky a města Sevastopol“ (viz ZDE), ve kterém se praví:

V souladu s článkem 107 Ústavy Ukrajiny nařizuji :

1. Realizovat rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny ze dne 11. března 2021 „O strategii osvobození a znovuzačlenění dočasně okupovaného území Krymské autonomní republiky a města Sevastopol”.

2. Schválit strategii osvobození a znovuzačlenění dočasně okupovaného území Krymské autonomní republiky a města Sevastopol.

Moskva v reakci posiluje obranu hranic

Rusko v reakci na zvyšování vojenské přítomnosti vojsk NATO v blízkosti jeho hranic přesouvá v posledních týdnech vojska na hranice země (viz ZDE). Před posilováním NATO kolem Ukrajiny v pátek varoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Takový vývoj scénáře by jednoznačně vedl k dalšímu růstu napětí v blízkosti ruských hranic. To samozřejmě vyžaduje od ruské strany dodatečná opatření k zajištění její bezpečnosti,“ citoval vyjádření mluvčího Kremlu TASS.

Zpracoval Rudolf Hruboň