Pohřeb zesnulého pacienta s COVID-19 během pandemie na Ukrajině; Foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Pohřeb zesnulého pacienta s COVID-19 během pandemie na Ukrajině; Foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA PROHRÁVÁ S COVIDEM. Chystá se na lockdown

Situace s onemocněním koronavirem na Ukrajině se v poslední době zhoršuje. Denně přibývají stovky nemocných a úřady již varovaly, že se země nevyhne lockdownu. Hlavní hygienik Ihor Kuzin v Kyjevě řekl, že by se tak mohlo stát v listopadu. Upozornil na to server Novinky (viz ZDE).

Situace se zhoršuje v celé zemi

Ministerstvo zdravotnictví chystá již od příštího týdne zpřísnění karantény. „Situace se nyní skutečně zhoršuje v převážné většině oblastí. V nejbližší době Ukrajina vystoupí ze zelené kategorie a budeme muset vyhlásit žlutou s tvrdšími opatřeními,“ řekl Kuzin v televizi 1+1. Potvrdil, že se s největší pravděpodobností nepodaří uniknout uzávěře a již v listopadu očekává přesun do červené kategorie. Za uplynulých 24 hodin přibylo přes 3869 nemocných koronavirem, informovala agentura Unian. Zemřelo dalších 61 obyvatel. Nejvíc nemocných hlásí Lvovská oblast na západě země a Charkovská na východě. Celkově je v zemi již přes 54 tisíc obětí pandemie. Média upozorňují na nedostatek léků, testů i vakcín na očkování.

Zemi udržují jen finanční injekce

Ukrajina se potýká dlouhodobě s vleklou krizí způsobenou prozápadním převratem v roce 2014. Do té doby úzké hospodářské vztahy Ukrajiny s Ruskem byly poté násilně zpřetrhány a na základě toho došlo k prudkému poklesu výkonnosti ukrajinské ekonomiky. Zemi drží nad vodou prakticky jen štědré finanční injekce ze Západu a zejména ze Spojených států. Oficiálně jsou sice prezentovány jako půjčky, ale finančníci nepředpokládají, že by je Ukrajina někdy splatila. Finanční pomoc je totiž masově rozkrádána oligarchy stojícími za současným loutkovým režimem. V důsledku toho není v zemi dostatek peněz prakticky na nic, co je financováno ze státních prostředků. Jednou z těchto oblastí je i zdravotnictví, které tak nemá šanci účinněji bojovat ani s epidemií koronaviru.

Zpracoval Rudolf Hruboň