Ministr zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin; Foto: Youtube-CC-BY, Wikimedia Commons

Ministr zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin; Foto: Youtube-CC-BY, Wikimedia Commons

Zahraniční

Ukrajina připravuje VYPOVĚZENÍ SMLOUVY o přátelství s Ruskem

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny připravilo balíček dokumentů o vypovězení smlouvy o přátelství s Ruskou federací a v nadcházejících dnech je předloží vedení země, uvedl ve čtvrtek ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

Nepřátelství k Rusku byla vždy ukrajinská pozice

„Dokumenty již byly připraveny, celý balíček, vždy to byla naše pozice, proto jsme to zpracovali, v příštích dnech to uděláme formálně,“ řekl Klimkin novinářům.

Klimkin, který patří mezi okruh „věrných“ prezidenta Porošenka, připravil vypovězení na základě Porošenkova pokynu – prezident prohlásil, že Kyjev má v úmyslu přerušit vojenskou, vojensko-technickou a strategickou spolupráci.

Nebezpečí eskalace vojenského konfliktu?

Smlouva o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ruskou federací a Ukrajinou byla podepsána v roce 1997. Jedná se o základní dokument rusko-ukrajinských vztahů, který předpokládá strategické partnerství mezi oběma zeměmi.

Její jednostranné vypovězení z ukrajinské strany může znamenat posílení protiruské pozice Ukrajiny. Vojenští odborníci se obávají, že se může jednat o formální přípravu pro účast Ukrajiny v případném konfliktu s Ruskem na straně Západu, resp. NATO.

Rudolf Hruboň