Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

UKRAJINA: Prezident Zelenskyj rozdmýchává národnostní nenávist

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvatele Donbasu, kteří se považují za ruské občany, aby se přestěhovali do Ruska. V rozhovoru na televizním kanálu Dom zároveň prohlásil, že toto území na východě Ukrajiny nikdy nebude ruské. Uvádí to ve svém článku server Novinky (viz ZDE).

Donbas prý nikdy nebude ruský

„Domnívám se, že pokud dnes žiješ na území Donbasu, dočasně okupovaném, a myslíš si, že ‚naše věc je správná (…), jsme Rusové’ – tak to je velká chyba zůstávat žít na Donbase. Ten nikdy nebude ruským územím. Nikdy. Bez ohledu na to, jak dlouho je obsazen. Je to jako zeď, která bývala v Německu,“ řekl Zelenskyj v interview. Obyvatele regionu, kteří se považují za Rusy, vyzval, aby se přestěhovali do Ruska. „Kvůli svým dětem a vnoučatům byste měli jet hledat své místo do Ruské federace,“ řekl a dodal, že na území Donbasu prý bez Ukrajiny „nebude civilizace.“ Divákům televize rovněž sdělil, že okupace ukrajinské oblasti jednou skončí. „Pokud se považuješ za Ukrajince – zůstaň tam,“ citovala ho dále BBC.

Moskva Zelenského slova odsoudila

Mluvčí Zacharovová pak na platformě Telegram napsala, že místo sjednocování mnohonárodnostního národa prezident rozsévá svár a že Kyjev překročil všechny „červené linie“ oddělující národní politiku od nacionalismu. Konec bude smutný,“ řekla mluvčí ruského ministerstva a dodala, že v budoucnu by mohli někteří lidé chtít, aby odešel z Ukrajiny Zelenskyj. Vztahy Moskvy a Kyjeva jsou na bodu mrazu od prozápadního převratu na Ukrajině v únoru 2014. Rusko následně anektovalo Krymský poloostrov a podpořilo odpor ruských občanů Donbasu proti novému prozápadnímu režimu. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých.

Zpracoval Rudolf Hruboň