Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: ArmyInform / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA povolává do zbraně další vojáky. Kvůli Donbasu to prý není

Na Ukrajině, v době vyhroceného konfliktu na východě země, začalo jarní povolávání branců. Podle loňského rozkazu prezidenta Volodymyra Zelenského by mělo do armády nastoupit 14 246 lidí. Branci ale přitom prý nemají sloužit na Donbasu, tvrdí Ukrajina. Upozorňuje na to server Novinky (viz ZDE).

Snížení věku odvodu do armády

Prezident ovšem snížil jejich věk na 18 let, zatímco v uplynulých pěti letech nastupovali až od 20 let. Zároveň se prodloužila školní docházka na 12 let a kritici upozorňují, že „děti“ budou povolány do armády hned po ukončení střední školy. Stále populárnější se stává přitom i výcvik dětí v tzv. vojensko-vlasteneckých táborech. Hlásit se tam mohou od sedmi do 16 let. Parlament pak nedávno schválil ve druhém čtení zákon, který znepokojuje rezervisty. Zjednodušuje totiž mobilizaci a zpřísňuje pokuty za nenastoupení vojenské služby, které mohou nově dosáhnout až 700 tisíc hřiven (asi 547 tis. Kč).

Povolávat lze ve „zvláštním období“

Prezident podle tohoto zákona může mobilizovat až 300 tisíc rezervistů svým výnosem bez vyhlášení všeobecné mobilizace a schválení parlamentem. „Lidé se obávají, že je budou odvádět z ulice nebo z práce na frontu,“ hlásil reportér televize TSN. Ministerstvo obrany nicméně tvrdí, že „odchytávání v ulicích neplánuje“. Povolávat chce prý především zkušené vojáky a ty, kteří už sloužili v oblasti tzv. protiteroristické operace. Aktivisté přitom upozorňují, že nejsou přesně stanovené podmínky. „Tvrdí se tam, že mohou být povoláváni ,ve zvláštním období‘. My ale tady máme ,zvláštní období‘ už osmý rok,“ poznamenala Viktortorija Ivasyková z občanské organizace Právní setnina.

Zpracoval Rudolf Hruboň