Končící ukrajinský prezident Petro Porošenko; foto: Michał Józefaciuk / Wikimedia Commons

Končící ukrajinský prezident Petro Porošenko; foto: Michał Józefaciuk / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Porošenko před koncem mandátu ještě dosazuje své lidi do důležitých funkcí

Končící ukrajinský prezident Petro Porošenko, který drtivě prohrál v prezidentských volbách s bavičem Volodymyrem Zelenskym, se snaží ještě před inaugurací nového prezidenta dosadit do důležitých postů své lidi.

“Turista, který před tím než odjede, ukradne ještě něco z majetku hotelu”

Nově zvolený prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj přirovnal současnou hlavu státu Petra Porošenka k turistovi, který před tím, než odjede, ukradne ještě něco z majetku hotelu. Bavič Zelenskyj také poznamenal, že Porošenko v posledních dnech, tedy před skončením svého funkčního období, provádí aktivní změny ve velení armády, stejně jako se „snaží prosadit šéfa Národní rady pro otázky vysílání a jmenuje soudce“.

„Připomíná mi turistu v egyptském hotelu, který jede zítra domů a má už sbalené kufry. (…) Porošenko se ale před ničím nezastaví – bere ručníky, papuče a taky si dává všechno v bufetu,“ prohlásil Zelenskyj ve videopříspěvku na televizní stanici News One.

Žádost o dřívější inauguraci

Nově zvolený prezident také vyzval poslance Parlamentu Ukrajiny, aby se inaugurace prezidenta uskutečnila již 19. května. Nicméně, poslanec z frakce Blok Petra Porošenka Olexandr Suhoniako navrhl, aby byl Zelenskyj do funkce zvolen až 1. června. Porošenkovi lidé si tak chtějí vytvořit dostatečný časový prostor, aby poražený Porošenko mohl ještě dosadit všude své spojence a znepříjemnit tak Zelenskému začátek jeho prezidentského mandátu.

Rudolf Hruboň