Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Wikimedia Commons

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Porošenko má doma tunu v hotovosti, spočítali novináři

Přes jednu tunu bankovek v hotovosti může mít doma ukrajinský exprezident Petro Porošenko, který v čele země působil pět let po změně režimu v roce 2014. Vyplývá to z majetkového přiznání jeho manželky. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Čokoládový král

Maryna Porošenková (58), politikova manželka zvolená loni do městského zastupitelství v Kyjevě, se v majetkovém přiznání za loňský rok pochlubila, že její muž označovaný dříve za „čokoládového krále“ vlastní v hotovosti téměř 48 milionů dolarů (přes miliardu korun) a zhruba 401 milionů hřiven (asi 310 mil. Kč). Novináři pak spočítali, že na váhu by to mohlo v závislosti na hodnotě bankovek vydat na více než jednu tunu. Další miliardy má Porošenkova rodina na bankovních účtech.

Peníze z korupce

Porošenko se stal ukrajinským prezidentem po převratu v roce 2014. Za 5 let ve funkci získal zejména z korupce ohromný majetek, jehož hodnota se ke konci roku 2018 odhadovala nejméně na 500 milionů dolarů. Patří mu mj. firma Roshen, která je největším ukrajinským výrobcem čokolády. Před volbami v roce 2014 slíbil firmu prodat, ovšem místo toho přesunul své podnikání do offshorového centra na Britských Panenských ostrovech a tím ušetřil miliony na daních, které by jinak musel zaplatit Ukrajině.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň