Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

UKRAJINA: Pomozte nám ve válce proti Rusku, vyzval Zelenskyj USA

O pomoc při vyřešení konfliktu s Ruskem požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svůj americký protějšek Joea Bidena. Uvedl to v rozhovoru, který poskytl zpravodaji americké televize CNN při návštěvě Donbasu.

Dejte nám zbraně a peníze!

Zelenskyj řekl, že USA jsou sice „dobrý přítel Ukrajiny“, avšak americký prezident „musí udělat víc, aby zastrašil Rusko“, a pomohl ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Podle jeho slov Kyjev potřebuje „více zbraní a peněz“ a také větší podporu pro vstup země do Severoatlantické aliance. „Pokud USA chtějí vidět Ukrajinu v NATO, pak to musí říct přímo a konat. Nejen mluvit,“ dodal. CNN minulý týden oznámila, že USA vyšlou dvě válečné lodě do Černého moře v nejbližších týdnech, aby tak daly najevo podporu Ukrajině. Pentagon také potvrdil, že americké námořnictvo vysílá svá špionážní letadla nad Černé moře s cílem monitorovat ruské námořní aktivity.

Lavrov se ohradil vůči USA

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se při pondělní návštěvě Egypta ohradil proti požadavkům ohledně vysvětlení přesunu ruských sil. „Pokládají nám otázky, co dělá Ruská federace na hranici s Ukrajinou. Odpověď je velmi jednoduchá: my tam bydlíme. Je to naše země,“ řekl. Jiná otázka ale podle něj je, co dělají americké lodě v Černém moři. Podle jeho slov se tam vyskytují pravidelně. Podotkl, že USA neustále pořádají nějaké aktivity spojené s činností NATO na Ukrajině, tisíce kilometrů od svých hranic.

Zpracoval Rudolf Hruboň