Ilustrační foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Ilustrační foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Zahraniční

UKRAJINA oznámila svou připravenost na válku s Ruskem

Velitel bojové flotily kontradmirál Alexej Neižpapa prohlásil, že ukrajinské námořnictvo je nyní prý připraveno na rozsáhlé vojenské operace proti Rusku. Podle jeho tvrzení je země odhodlána „vrátit si“ Krym, kvůli čemuž se tak nevyhnutelně musí připravovat na válku. Uvedl to v rozhovoru pro ukrajinský deník Dumskaja (viz ZDE).

Čeká nás spousta ztrát

„Připravujeme se na rozsáhlou vojenskou konfrontaci a uvědomujeme si, že pokud k tomu dojde, čeká nás bohužel spousta ztrát, jak mezi našimi vojáky, tak i mezi civilním obyvatelstvem,“ prohlásil kontradmirál Alexej Neižpapa. Podle něj v Kyjevě údajně očekávají útok ruské armády na Chersonskou oblast s cílem renovovat dodávky vody z řeky Dněpr na Krymský poloostrov. „Signálem pro zahájení konfrontace bude pokus Ruska o získání Severokrymského kanálu na poloostrově. Naše jednotky se na takové akce připravují. Nemohu prozradit všechny plány, ale tady je malý fakt: dolet našeho raketového systému Neptun umožňuje používat ho na pevninné části Ukrajiny blízko Sevastopolu. Takže uvidíme, jak jakýkoliv útok nakonec dopadne,“ prohlásil Neižpapa.

Kreml generálova slova odmítl

V Kremlu označili slova velitele ukrajinského námořnictva o přípravě na válku s Ruskem za hloupost a podněcování hysterie. „Tato umělá eskalace nijak nepomáhá vyřešit situaci na jihovýchodě Ukrajiny,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov a zdůraznil, že Rusko nemá v úmyslu napadnout Ukrajinu. Dříve Ukrajina přiváděla přes Severokrymský kanál vodu z Dněpru, zajišťující až 85 procent potřeb Krymu. Po roce 2014 však byl přívod vody jednostranně zastaven. Ukrajinští politici pravidelně informují o tzv. ruských plánech obsadit kanál, ve skutečnosti však již v republice existují zdroje sladké vody. Problém zásobování východního Krymu vodou se podařilo vyřešit například po převedení vody z krymské řeky Bijuk-Karasu do Severokrymského kanálu a provrtání nových artézských studní.

Rudolf Hruboň