Ukrajinský opoziční lídr Viktor Medvedčuk; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Ukrajinský opoziční lídr Viktor Medvedčuk; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Opoziční politici jsou kriminalizováni a vězněni

Ukrajinský opoziční vůdce Viktor Medvedčuk byl obviněn z velezrady a bylo mu nařízeno domácí věznění. Režim tak pokračuje v kriminalizaci a zastrašování opozičních politiků v zemi. Oznámil to ve svém článku server Euronews (viz ZDE).

Politicky motivovaná obvinění

Medvedčuk, který stojí v čele strany Opoziční platforma pro život, která je největší opoziční stranou v ukrajinském parlamentu, popírá obvinění vznesená vůči němu minulý týden s tím, že jsou politicky motivovaná. Odpůrci režimu hrozí až 15 let ve vězení. Prokurátoři chtěli poslat Medvedčuka do vazby, ale soudce místo toho nařídil prozatím pouze domácí vězení.

Kampaň proti Medvedčukovi

Medvedčuk je formálně obviněn z údajného převodu licence na těžbu ropy a zemního plynu na Krymu ruským úřadům. Dále je obviňován z vyzrazení státního tajemství a údajů o rozmístění ukrajinských vojenských jednotek v minulém roce. Nová obvinění jsou součástí širší kampaně vedené ukrajinskými úřady od února loňského roku, kdy byly zmrazeny jeho finanční aktiva na 3 roky. V únoru tohoto roku pak ukrajinské úřady zakázaly vysílání třech televizních stanic, které Medvedčuk ovládá.

Zpracoval Rudolf Hruboň