Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Zahraniční

KOMENTÁŘ: Ukrajina opět stupňuje napětí ve vztazích s Ruskem

Po delším období víceméně klidu ukrajinský režim opět začal stupňovat provokace namířené vůči Rusku…

Od uzavření druhé minské mírové dohody uplynulo už 9 měsíců, kdy se dařilo v podstatě udržovat na východě Ukrajiny dohodnuté příměří. Ukrajinský režim sice neplnil mnohá ustanovení dohody, ke kterým se zavázal, jako např. stažení těžkých zbraní od linie fronty, zatímco pro povstalce bylo prioritou zachování míru…

Pohlaváři ukrajinského režimu prezident Porošenko a premiér Jaceňuk ale v uplynulé době pilně sháněli zbraně a posilovali útočnou sílu pravidelné ukrajinské armády, která před uzavřením příměří utrpěla na frontě debakl. Do karet jim nahrálo i nedávné rozhodnutí senátu USA o povolení vývozu a prodeje útočných zbraní ukrajinskému režimu.

Není se tedy čemu divit, že po uši zadlužená ukrajinská ekonomika už nemá peníze ani na úhrady plynu, jehož dodávky byly Ruskem dnes z důvodu neplacení záloh zastaveny. Kvůli katastrofálnímu propadu popularity obou ukrajinských politiků u jejich nedávných voličů se Porošenko s Jaceňukem rozhodli, že musí opět “ukázat svaly” vůči Rusku, aby si alespoň u části voličů vydobyli zpět část bývalého respektu.

Tyto důvody stojí dost pravděpodobně za opětovným rozdmýcháním napětí s Ruskem ze strany Ukrajiny v posledních týdnech. Po tolerování sabotáže elektrického vedení na poloostrov Krym provedené polovojenskými teroristickými oddíly a po včerější protiruské provokaci ze strany Turecka dostali předáci ukrajinského režimu odvahu na další dráždění Ruska.

V této atmosféře obnovené konfrontační politiky ukrajinského režimu vůči Rusku bylo oznámeno, že Ukrajina vyhlašuje zítra od 1 hod. moskevského času totální zákaz letů ruských leteckých společností nad svým územím. Reciproční krok z ruské strany lze samozřejmě očekávat v nejbližších hodinách.

Vinou agresívní politiky ukrajinského režimu se tedy situace ve vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou začíná opět vyhrocovat. V nejbližších týdnech uvidíme, kam až jsou schopni předáci režimu v konfrontaci s Ruskem zajít…

Napsáno pro Bigbloger.lidovky.cz

Rudolf Hruboň