Bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel; Foto: Moritz Kosinsky / Wikipedia

Bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel; Foto: Moritz Kosinsky / Wikipedia

Zahraniční

“Ukrajina nás chtěla ZATÁHNOUT DO VÁLKY”, prohlásil bývalý německý ministr zahraničí

“Domnívám se, že bychom v žádném případě neměli Ukrajině dovolit, aby nás zatáhla do války proti Rusku. Ukrajina se o to snažila,” prohlásil bývalý vícekancléř a ministr zahraničí Německa v rozhovoru pro německý server N-TV (viz ZDE).

Zprostředkování je možné

“Máme dobrý příklad z minulosti, kdy hrozila eskalace války na východní Ukrajině. Byla to Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande, kteří této eskalaci zabránili. Takže je to možné. Ale kancléřka má omezené možnosti. Může se spoléhat pouze na rozum všech zúčastněných. A to dělá. A mluvit mezi sebou je to nejdůležitější, co musíme dělat právě teď”, prohlásil dále Gabriel.

Otázka sankcí

“Jedna věc je jasná: konfrontace, která v posledních letech existovala znovu a znovu, nám nepomůže. Můj návrh byl vždycky: Pošleme misi Modrých přileb na východní Ukrajinu. Musí být účinná – vyzbrojená a zajistit, aby konečně nastalo příměří a nastal klid těžkých zbraní. A pak můžeme začít rušit sankce. Bez příměří není možno stáhnout těžké zbraně. Za to jsou odpovědné obě strany. Není to jenom jedna strana”, uvedl dále bývalý vícekancléř.

Všichni musí spolu mluvit

“Politika současné americké administrativy je dnes obtížně pochopitelná pro všechny. Vyzvala Německo, aby se zapojilo, což je dobře. Vzpomínám si, jak mi jednou řekl americký ministr zahraničí: Ukrajina, to je vaše práce. Tak tomu v minulosti nebylo. Alespoň Obama měl zájem být součástí řešení. Rusko to také očekává. Zde se zdá, že Američané chtějí, aby se odpovědnosti zbavili. Ale to nefunguje, že jedna země přesune odpovědnost na druhou. Západ, stejně jako Evropané a Američané, musí mluvit s Rusy o ukončení eskalace”, uzavřel rozhovor bývalý německý ministr.

Rudolf Hruboň