Nadija Savčenková; Foto: YouTube CC-BY / Wikimedia Commons

Nadija Savčenková; Foto: YouTube CC-BY / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Naděždě Savčenkové byla prodloužena vazba

Okresní soud v Kyjevě prodloužil o dva měsíce do 30. prosince zatčení náměstkyně Nejvyšší rady Ukrajiny Naděždy Savčenkové, podezřelé z přípravy teroristických činů v Kyjevě, jak oznámila ve čtvrtek její asistentka. Podle Úřadu generálního prokurátora Ukrajiny měla plánovat teroristické útoky v budově parlamentu a ve vládní čtvrti. Savčenková čelí možnému trestu od pěti let odnětí svobody až po doživotí.

Bývalá národní hrdinka

Naděžda Savčenková je bývalá vojenská pilotka a národní hrdinka Ukrajiny. V roce 2014 se totiž podílela na zabití ruských novinářů na východě Ukrajiny. Za to byla v roce 2016 odsouzena v Rusku k 22 letům vězení v trestanecké kolonii a pokutě ve výši 30 tisíc rublů za nelegální překročení ruské hranice. Po návratu na Ukrajinu byla předními ukrajinskými politiky oslavována jako hrdinka boje proti Rusku.

Upadnutí v nemilost

Savčenková záhy po svém návratu započala aktivity směřující k normalizaci vztahů s Ruskem a se separatisty na východě Ukrajiny. V prosinci 2016 po setkání s vůdci separatistické Doněcké lidové republiky, se kterými jednala o propuštění ukrajinských zajatců, byla Savčenková vyloučena z poslanecké frakce Baťkivščina někdejší premiérky Tymošenkové, dokonce začala být označována za “zrádkyni”. Předseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij kritizoval Savčenkovou slovy: “My vystupujeme kategoricky proti jednání s teroristy a proti amnestii vrahů Ukrajinců.”

Kritika vedení země

Savčenková také postupně začala kritizovat přední představitele Ukrajiny za korupci a rozkrádání státu. Na pokyn prezidenta Porošenka byla proto letos na jaře zatčena a obviněna z toho, že připravovala teroristické útoky proti státním institucím.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň