Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj; Foto: Profil V. Zelenského na sociální síti

Zahraniční

UKRAJINA HROZÍ ukončením mírových rozhovorů s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu pohrozil, jaké události mohou jeho zemi donutit odstoupit od mírových jednání s Moskvou. Bude to zničení Azovstalu a nebo osamostatnění Donbasu.

Azovstal jako poslední útočiště neonacistů

„Pokud budou naši lidé v Mariupolu zničeni, pokud bude v jakékoli nové pseudorepublice Ukrajiny vyhlášeno referendum, Ukrajina se stáhne z jakéhokoli procesu vyjednávání,“ zahrozil Zelenskyj. Před dvěma dny Moskva oznámila dobytí Mariupolu. Prezident Vladimir Putin však odvolal útok na továrnu Azovstal, která zůstává posledním záchytným bodem ukrajinských sil, včetně bojovníků neonacistického pluku Azov, ve strategickém přístavním městě. Ruské jednotky by měly „utěsnit oblast, aby se tudy nemohla dostat ani moucha,“ nařídil místo toho Putin. Zelenskyj mezitím přiznal, že Ukrajina v tuto chvíli není schopna vojensky Mariupol dobýt a že tamní zastrčení bojovníci jsou si toho vědomi.

Zelenskij se prý chce setkat s Putinem

Zelenskyj zopakoval své přání vést přímé rozhovory s Vladimirem Putinem, protože jak tvrdí „válku může zastavit ten, kdo ji zahájil“. Vysvětlil, že jak si myslí, přímá vyjednávání by mohla být efektivnější cestou k dosažení míru než mluvení prostřednictvím prostředníků. “Chci zastavit válku a ukončit ji,” tvrdí Zelenskyj. “Existuje cesta diplomatická a vojenská. Každý zdravý člověk volí diplomatickou cestu, protože ví, že i když je to obtížné, může zabránit ztrátě milionů lidí,“  uvedl dále. Putin mezitím nevyloučil osobní schůzku se Zelenským, zdůraznil však, že bude záležet na postupu jednání mezi vyjednávacími týmy.

Zpracoval Rudolf Hruboň