Výcvik ukrajinských vojáků instruktory americké armády; Foto: Sgt. Alexander Skripničuk, US Army / Wikimedia Commons

Výcvik ukrajinských vojáků instruktory americké armády; Foto: Sgt. Alexander Skripničuk, US Army / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA dostala od USA za 5 let dvě miliardy dolarů na válku

Počínaje rokem 2015 až do dnešního dne poskytly USA Ukrajině vojenskou pomoc v celkové hodnotě dvou miliard dolarů, přiznal v pořadu televize Ukrajina 24 tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany této země Oleksij Danilov.

Široké spektrum materiálu

Portál Defense Express uvedl, že za uvedené období dodal Washington Kyjevu zejména zdravotnické zařízení, obrněná vozidla zvýšené průchodnosti terénu High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle a náhradní díly pro ně, výkonné vysílačky Harris, hlídkové čluny Island, přenosné protitankové střely FGM-148 Javelin, přístroje nočního vidění, lékárničky, laboratoř na rychlý rozbor chemických látek, zařízení na odminování, radary proti dělům AN/TPQ-36, taktickou munici, letní a zimní vojenské oblečení, neprůstřelné vesty a kevlarové helmy. Portál dále píše, že Ukrajina rovněž dostala od USA v rámci “humanitární pomoci” mobilní polní špitál, potraviny, generátory, ohřívače, potápěčské potřeby a zařízení pro různé druhy vojsk.

Zvýšení bojeschopnosti

Cílem amerických dodávek je zvýšení bojeschopnosti ukrajinské armády v případné válce s Ruskem. Američané totiž plánují v očekávaném konfliktu využít maximálně vojenské kapacity svých spojenců ze Severoatlantické aliance a dalších závislých zemí, jako je právě Ukrajina. Vojenský atašé ukrajinské ambasády v USA, plukovník Andrej Ordinovič prohlásil, že se např. úroveň porážky ukrajinských jednotek po vybavení americkými radary AN/TPQ-53 snížila z 47 na 18 %. V roce 2015 dostala Ukrajina od USA 20 těchto radarů společnosti Lockheed Martin. Americká společnost Raytheon zase zhodnotila spolehlivost přenosných protitankových střel FGM-148 Javelin na 94 % a více.

Rudolf Hruboň