Bývalá ukrajinská předsedkyně vlády Julia Tymošenková; Foto: 
Harald Dettenborn / Wikimedia Commons

Bývalá ukrajinská předsedkyně vlády Julia Tymošenková; Foto: Harald Dettenborn / Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Do prezidentských voleb zasáhla kontrarozvědka

Ukrajinská civilní kontrarozvědka (Služba bezpečnosti Ukrajiny, SBU) oznámila, že byla údajně odhalena „pyramida“ kupování hlasů v nadcházejících prezidentských volbách ve prospěch „konkrétního kandidáta“ a prohlásila, že za touto akcí prý stojí Rusko.

Obvinění míří na Julii Tymošenkovou

Podle sdělovacích prostředků proběhly před tímto oznámením prohlídky v kancelářích volebních týmů Julije Tymošenkové. Podle Generální prokuratury bylo prohledáno více než pět desítek prostor po celé Ukrajině. „Pyramidu“ měl prý podle SBU řídit jeden z členů parlamentní frakce Tymošenkové a pokrývala celou volební soustavu až po volební okrsky, kde měli být přesvědčováni voliči k odevzdání hlasu konkrétnímu kandidátovi. Činnost struktury měla být zahájena v listopadu loňského roku.

Útok Porošenka na nejvážnějšího soupeře

Kontrarozvědka tvrdí, vše bylo údajně financováno „špinavými penězi“ a do všeho měli být zapojeni občané Ruska a cizinci, kteří v minulosti pracovali ve volebních kampaních vládního tábora. Akce může ovšem být zneužitím kontrarozvědky SBU ve prospěch Petro Porošenka, který kampaň založil na protiruských výpadech. Julia Tymošenková je vedle komika Volodymyra Zelenského nejvážnější soupeřkou Porošenka v prezidentských volbách, jejichž první kolo se uskuteční 31. března .

Rudolf Hruboň