Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Bývalý prezident Porošenko je stíhán pro velezradu a zneužití moci

Proti bývalému prezidentu Ukrajiny Petro Porošenkovi bylo zahájeno trestní řízení pro velezradu a zneužití moci. Celý případ se rozjel poté, co poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Andrej Derkač zveřejnil kompromitující materiály.

Zkorumpován Američany

K materiálům poslanec Derkač dodal flash disk s audionahrávkami, na kterých mají znít hlasy Porošenka, bývalého viceprezidenta USA Joa Bidena a bývalého ministra zahraničí USA Johna Kerryho. Již dříve Derkač zveřejnil záznamy telefonních hovorů, na kterých podle všeho měli mluvit Porošenko a Biden. Podle poslance hovory dokazují mezinárodní korupci a velezradu bývalého prezidenta. Jeden z rozhovorů se měl týkat odvolání Viktora Šokina z pozice generálního prokurátora Ukrajiny, což byl požadavek Bidena, který měl na oplátku Porošenkovi a Ukrajině slíbit miliardu dolarů.

Bývalý americký viceprezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Vměšování USA

Bývalý generální prokurátor Ukrajiny Viktor Šokin, kterého Nejvyšší rada odvolala v roce 2016, poté bezpečnostním složkám napsal oznámení o tom, že Biden zasahoval do jeho práce. Agentura Ukrajiniskije novosti s odkazem na zdroj v Národním vyšetřovacím úřadu informovalo o zahájení trestního řízení. Bývalý generální prokurátor se také snažil podat stížnost proti svému odvolání, ale neúspěšně. Novou stížnost k Odvolacímu soudu Nejvyššího soudu Ukrajiny podal v září 2019. Národní vyšetřovací úřad zahájil již 16 trestních řízení, ve kterých figuruje Porošenko. Týkají se i velezrady a také falšování při jmenování Volodymyra Hrojsmana premiérem při absenci koalice v Nejvyšší radě.

Výpověď Šokina

Bývalý ukrajinský generální prokurátor Viktor Šokin řekl, že vyšetřování vůči firmě Burisma, ve které byl zaměstnán syn bývalého viceprezidenta USA Joe Bidena, bylo zastaveno „ze strachu z USA“. Šokin rovněž prohlásil, že požádal o informace o Hunteru Bidenovi, odpověď od ukrajinských úřadů však nedostal. Podle jeho slov dostával Hunter Biden ve funkci člena představenstva Burisma kromě platu a provizí také bonus ve výši jednoho milionu dolarů. Šokin také poukázal na to, že bývalý prezident Petro Porošenko ho propustil, „poněvadž Joe Biden zadržoval pomoc Ukrajině“. Samotný Biden starší dříve v jednom z projevů potvrdil, že vyhrožoval kyjevským úřadům zrušením finanční podpory USA, včetně záruk miliardového úvěru, když nebude Šokin propuštěn.

Rudolf Hruboň