Jevgenija Bilčenko; Foto: Wikimedia Commons

Jevgenija Bilčenko; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: “Byli jsme velmi naivní”, říká jedna z organizátorek Majdanu

“Věřili jsme, že pořádáme antikorupční a sociální protesty proti oligarchické vládě. Nicméně posléze se na Majdanu začaly objevovat vizuální stopy nacionalismu”, říká dnes jedna z organizátorek tzv. Majdanu, básnířka a univerzitní profesorka z Kyjeva Jevgenija Bilčenko v rozhovoru pro server Parlamentní listy (viz ZDE).

Z podporovatelky Majdanu kritičkou režimu

Bilčenko byla zprvu zanícenou podporovatelkou dění na Majdanu, ale pak podle svých slov prozřela a dodnes se omlouvá za svou vinu zaslepenosti slovy: „Nesu vinu za to, že upřímný impuls ukrajinského lidu, vlny proti nespravedlnosti, se stal základem pro ohavné zneužití proamerickými silami, které to dovedly k občanské válce, devastaci a neonacismu. Ukrajina vede civilní a hybridní válku proti svému vlastnímu obyvatelstvu.“

(Ne)svoboda slova na Ukrajině

„Mám problémy vyjadřovat své názory v masových médiích na Ukrajině. Proto píšu nejčastěji na alternativní weby. Osoby s odlišným názorem byly pronásledovány, byla na ně psána udání na jejich pracoviště, zveřejňovali je včetně adres na stránkách Mirotvorec, které fungují jako nástroj politické čistky, a někdy je dokonce likvidovali fyzicky”, dodává Bilčenko.

Budoucnost Ukrajiny?

Když dostala Bilčenko dotaz, jak vidí budoucnost Ukrajiny, odpověděla: „Nejreálnější varianta je, že bude ustanoven neoliberální režim a pak se z nacionalistů stanou pacifisté. To se stane, když USA přinutí Porošenka, aby přiznal určité chyby. Vše se následně bude přikrášlovat liberálním pacifismem. Jestli začne masivnější útok na Donbas ze strany Ukrajiny, povstalci budou ještě více podporováni z Ruska, protože tam je berou jako bojovníky za defašizaci Ukrajiny,“ dodala.

Rudolf Hruboň