Ruští zajatci na Ukrajině; Foto: Repro YouTube

Ruští zajatci na Ukrajině; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

UKRAJINA BYLA OBVINĚNA z porušování Ženevských úmluv o válečných zajatcích

Ukrajinu obvinila z porušování Ženevských úmluv v případě zacházení s ruskými válečnými zajatci organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Současně vyzvala Ukrajinu, aby ukončila zveřejňování videozáznamů se zajatými vojáky na sociálních sítích.

Zajatci jsou natáčeni pod nátlakem

Videozáznamy zveřejňuje ukrajinská tajná služba SBU na svém účtu na sociální síti Telegram, který má téměř 900 tisíc sledujících, a sdílí je i na Facebooku, Twitteru, Instagramu a YouTube kanálu. Zajatci často na videích zjevně pod nátlakem uvádějí svá plná jména, identifikační čísla, adresy i jména rodičů. „Povinnost chránit válečné zajatce, aby se nestali objektem veřejného zájmu, a zabránit jejich zastrašování a ponižování je součástí širšího závazku lidského zacházení se zajatci a ochrany jejich rodin. Ukrajinské úřady by měly ukončit zveřejňování těchto videí online,“ uvedla Aisling Reidyová z HRW.

Porušování Ženevských úmluv

Předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer zdůraznil, že zajatí vojáci na obou stranách konfliktu mají právo na důstojné zacházení a nesmějí být vystavováni „zvědavosti lidí“. Třetí Ženevská úmluva o zacházení s válečnými zajatci nařizuje válčícím stranám, aby se zajatci zacházely lidsky a aby jim poskytly lékařskou péči. „Váleční zajatci musí být vždy chráněni před násilným činem nebo zastrašováním, před urážkami a před zvědavostí obecenstva,“ stanoví dokument.

Zpracoval Rudolf Hruboň