Uctění výročí narození maršála Koněva; Foto: Žarko Raptor Jovanovič

Uctění výročí narození maršála Koněva; Foto: Žarko Raptor Jovanovič

Domácí

ÚCTA: Lidé si v Praze připomněli výročí narozenin maršála Koněva

U pomníku maršála Koněva v Praze 6 – Bubenči se v sobotu sešlo několik desítek lidí na počest jeho 122. výročí narození. Proti nim protestovala asi desítka odpůrců.

Osvoboditel Prahy

Na konci druhé světové války maršál Ivan Koněv se svými vojsky vyrazil na pomoc Pražskému povstání a v průběhu pražské ofenzívy osvobodil severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostal v květnu 1945 do Prahy. Při bojích v Praze a v nejbližším okolí s německými jednotkami padlo 692 sovětských vojáků. Krátce po osvobození se maršál Koněv a maršál Malinovskij na Pražském hradě setkali s prezidentem Edvardem Benešem, kde od něj získali nejvyšší státní vyznamenání. 6. června byl Koněvovi udělen titul čestného občana Prahy. 

Kampaň proti pomníku

Koněvova bronzová socha v nadživotní velikosti stojí v Praze 6 od května 1980. V posledních letech se stává častým terčem vandalů. Současné vedení městské části ji chce proto přestěhovat. Koněvův pomník má podle rozhodnutí zastupitelstva městské části Praha 6 z letošního září nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Vedení radnice přesun sochy i vytvoření nového památníku řeší s magistrátem i ministerstvem obrany. Kdy a kam bude Koněvova socha přestěhována, zatím není jasné.

Nesouhlas Moskvy

Spory kvůli soše se vedou na mezinárodní úrovni. Ruské ministerstvo zahraničí české politiky označilo za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickému pohlavárovi a Kreml pohrozil odvetnými kroky. Znesvěcovat památníky vítězů nad nacismem označil za nepřípustné také v aktuálním rozhovoru s agenturou TASS šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.

Rudolf Hruboň