Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk; Foto: Platforma Obywatelska RP / Wikimedia Commons

Bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk; Foto: Platforma Obywatelska RP / Wikimedia Commons

Zahraniční

TUSK: Polsko může EU opustit dřív, než kdokoli čeká

Polsko může přestat být členem Evropské unie dříve, než se komukoliv zdá, varoval v pátek v televizi TVN24 bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk. Uvedl to ve svém článku server Novinky (viz ZDE).

Brusel vyvolává s Polskem spory

Evropská komise vede se současnou polskou národně-konzervativní vládou spory týkající se “základních hodnot” sedmadvacítky a zástupci polské vládní strany kvůli tomu na Brusel tvrdě útočí. V historii se stalo mnoho tragédií, ne proto, že by někdo neštěstí plánoval, ale protože byl nezodpovědný, pošetilý a hazardér,” řekl Tusk. Domnívá se, že události, jako byl Brexit, nebo případný stejný krok Polska, se nestávají proto, že je někdo naplánoval, ale proto, že “někdo neuměl naplánovat alternativu k takovému dramatu”.

EU kritizuje polskou justici

Podle Tuska, který se nedávno vrátil do polské politiky a je úřadujícím šéfem Občanské platformy, mají zástupci současné vládnoucí garnitury vážné politické dilema. “Většina z nich je přesvědčená, že Unie je v nejlepším případě nepříjemnou nutností.” Zároveň prý přemýšlejí o tom, jak se “bruselské okupace” zbavit a “Polsko vysvobodit”. Napětí mezi EU a Polskem kvůli roky trvajícímu sporu mezi Bruselem a Varšavou o polskou justiční reformu, se v posledních dnech vyostřilo. Evropská komise ve středu požádala Soudní dvůr EU, aby Polsku vyměřil pokutu za to, že se nepodřídilo soudnímu příkazu, podle kterého má zastavit činnost disciplinární komory trestající soudce.

Zpracoval Rudolf Hruboň