Turečtí novináři Can Dündar a Erdem Gül; Foto: VOA

Turečtí novináři Can Dündar a Erdem Gül; Foto: VOA

Zahraniční

TURECKO: Soudní proces s novináři za zavřenými dveřmi

Soudní proces proti novinářům Canu Dündarovi a Erdemu Gülovi kritizujícími současný turecký režim bude probíhat s vyloučením veřejnosti, rozhodl soud v Istanbulu v první den líčení, jak píše německý deník die Zeit ve svém článku.

Představitel organizace Reportéři bez hranic, Christian Mihr, kritizoval toto rozhodnutí na Twitteru jako “zbabělé a nedůstojné”. Dündar je vydavatelem novin Cumhuriyet , Gül jejich korespondentem.

Podle tiskové agentury DHA vystupují jako žalobci prezident Recep Tayyip Erdoğan a turecká tajná služba MIT. Dündar a Gül jsou mimo jiné obviněni ze špionáže a napomáhání teroristické organizaci.

Dündar a Gül byli zatčeni koncem listopadu, protože zveřejňovali zprávy o dodávkách zbraní z Turecka islamistickým povstalcům v Sýrii. Bylo to na základě osobní stížnosti prezidenta Erdoğana. Po třech měsících ve vazbě, byli novináři na základě rozhodnutí Ústavního soudu na konci února předběžně propuštěni.

“Budeme bránit žurnalistiku a právo veřejnosti znát pravdu,” řekl 54-letý Dündar předtím, než soud začal. Před budovou soudu protestovalo 200 demonstrantů proti omezování svobody tisku v Turecku. Oběma novinářům hrozí až doživotí.

Podle Dündara tlak na svobodný tisk vzrostl v Turecku v posledních letech. “Turecko nikdy nebylo rájem pro novináře. Ale upřímně řečeno, tak intenzivní tlak jsme nezažili ani v době vojenského převratu v zemi”, řekl Dündar ještě před procesem.

Případ dvou novinářů je příkladem rostoucího potlačování svobody tisku v Turecku. Zadržování novinářů kritizovala Evropská rada a několik mezinárodních novinářských sdružení. V žebříčku o stavu svobody tisku organizace Reportéři bez hranic je Turecko zařazeno na 149. místo ze 180 zemí. “Mimo Dündara a Güla je totiž v zemi nezákonně zadržováno mnoho dalších novinářů”, uzavírá svůj článek deník die Zeit.

Rudolf Hruboň