Turecká armáda; Foto: Wikimedia Commons

Turecká armáda; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

TURECKO: Členský stát NATO napadl Sýrii

Turecká armáda zahájila útok na sever Sýrie, oznámil ve středu podle agentury DPA turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Kurdské úřady už předtím v severní Sýrii vyhlásily třídenní všeobecnou mobilizaci a požádaly občany, aby vzdorovali hrozícímu tureckému vpádu.

Spojené státy zradily Kurdy

Turecký bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že operace začala leteckými údery a bude ji podporovat dělostřelectvo a ostřelování z houfnic. Turci chtějí z pásu u svých hranic vytlačit Kurdy a vytvořit tam “bezpečnou zónu”, kam by přesunuli část syrských uprchlíků. Turecko se rozhodlo spustit vojenskou operaci poté, co v neděli oznámil Bílý dům, že USA stáhnou své vojáky z míst, kde by se mohli dostat do střetu s Turky. Kurdové to chápou jako zradu spojence a pohrozili, že nebudou mít kapacitu ke střežení tisíců zajatců z Islámského státu (IS) protože budou potřebovat své lidi na boj proti Turkům.

Kurdové hledají spojence

Už před půlrokem představitelé Kurdů prohlásili, že pokud je zradí USA, budou se muset dát dohromady s Bašárem Asadem, Ruskem a Íránem. Írán ani Rusko totiž nemají zájem na tom, aby strategické území Sýrie zabralo Turecko. Budou tedy muset s Kurdy rychle sednout k jednacímu stolu a dohodnout se na společném postupu. Mají za pět minut dvanáct, pokud má Sýrie zůstat celistvou zemí. Rusko jako spojenec Damašku nesouhlasí s postupem USA a vyzývá k zachování územní celistvosti Sýrie. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu poukázal na pochybné počínání USA v regionu a vyzval Damašek, aby s Kurdy vyjednával.

Porušení mezinárodního práva

Syrské ministerstvo zahraničí ve středu odsoudilo nepřátelské záměry tureckého režimu, uvedla agentura SANA. Zdůraznilo, že turecká agrese je nehorázným porušením mezinárodního práva a územní celistvosti Sýrie. Zopakovalo, že se bude turecké agresi bránit všemi legitimnímu způsoby. Ministerstvo dodalo, že nepřátelské chování Erdoganova režimu ukazuje turecké expanzionistické ambice na syrských územích, které nemohou být nijak oprávněné. Írán vyzval Turecko, aby se vyhnulo vojenské operaci v Sýrii: „Z oblasti musejí odejít američtí vojáci a syrští Kurdové by měli podpořit syrskou armádu,” prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání. Turecko je členem Severoatlantické aliance. Toto vojenské uskupení oficiálně tvrdí, že sdružuje státy, které se chtějí pouze bránit případné agresi zvenčí.

Rudolf Hruboň