Americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Zahraniční

POKRYTECTVÍ: Trump prodal lidská práva Saúdúm

“Přátelství Spojených států amerických se Saúdskou Arábií bude pokračovat navzdory kauze vraždy novináře Džamála Chášukdžího”, uvedl v úterý prezident Donald Trump. Dodal, že USA zůstanou „spolehlivým“ partnerem Rijádu, i kdyby se ukázalo, že za vraždou novináře stojí saúdskoarabský korunní princ.

Lidská práva za miliardy dolarů

Trump také upozornil na to, že Saúdská Arábie je důležitým obchodním partnerem Spojených států. „Po mé loňské těžce vyjednané cestě do Saúdské Arábie království souhlasilo s tím, že v USA investuje 450 miliard dolarů. To je rekordní částka,“ uvedl. Zrušení těchto smluv je podle prezidenta v zájmu Ruska a Číny, nikoliv v zájmu Spojených států.

USA ztratily oprávnění kritizovat

Spojené státy tímto ohavným postojem ztratily definitivně právo kritizovat jiné země za nedodržování lidských práv. A nejen USA. Většina západních zemí přechází již prokázanou státní vraždu novináře buďto úplně bez povšimnutí a nebo jen se symbolickým slovním odsouzením. Skutky chybí. Jak ostře to kontrastuje s nedávným postupem Západu vůči Rusku v případě pokusu o otravu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, kdy byly po celém světě vyhoštěny desítky ruských diplomatů a zavedeny sankce.

Vražda saúdského novináře

Džamál Chášukdží byl zavražděn komandem saúdské tajné služby 2. října, když konzulát navštívil v souvislosti s plánovanou svatbou. Po prvotním odmítání to byla nucena na základě mezinárodního tlaku přiznat saúdskoarabská královská rodina. Závěry vyšetřování ukazují na to, že příkaz k ní byl vydán nejvyššími představiteli Saúdské Arábie.

Rudolf Hruboň