Ilustrační foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

TRUMP: Japonsko a Jižní Korea by měly 4x navýšit platby za pobyt amerických vojáků

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa požádala, aby Japonsko a Jižní Korea zvýšily čtyřnásobně výdaje na vydržování amerického vojenského kontingentu, oznámil americký časopis Foreign Policy (viz ZDE).

Vydržování Američanů za cizí peníze

Podle informace časopisu John Bolton, který vykonával tehdy funkci poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost, během své návštěvy Japonska v červenci vyřídil japonským úřadům požadavek zvýšit čtyřnásobně výdaje na vydržování 50 tisíc amerických vojáků. Kromě toho, jak oznámily zdroje časopisu, vyřídil Bolton podobný požadavek také úřadům Korejské republiky. Aby mohl prodloužit pobyt 28,5 tisíců amerických vojáků na svém území, měl by Soul zvýšit výdaje dokonce pětinásobně.

Jihokorejští poslanci odmítají platit

Poslanci za vládnoucí Demokratickou stranu Toburo předložili jihokorejskému parlamentu rezoluci proti požadavku USA hradit výdaje na jejich vojska v zahraničí a prohlásili, že to neodpovídá cílům jihokorejsko-americké dohody. Jihokorejský deník Čoson Ilbo oznámil, že v jednáních o rozdělení výdajů na vydržování amerických vojsk v Jižní Koreji, která se konala v Soulu 5. listopadu, USA vystavily účet v celkové částce 4,7 miliardy USD. Deník poznamenal, že to představuje 5x vyšší částku, než kterou platí Jižní Korea za rozmístění amerických vojsk v současné době, a že bližší odůvodnění tak prudkého zvýšení USA nepředložily.

Rudolf Hruboň