Americký prezident Donald Trump; Foto: Ali Shaker / VOA / Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump; Foto: Ali Shaker / VOA / Wikimedia Commons

Zahraniční

TRUMP HROZIL cly na evropská auta. Velká Británie, Francie a Německo ustoupily

Velká Británie, Francie a Německo rozhodly o zahájení vyšetřování nedodržování jaderné dohody Teheránem kvůli vyhrůžkám amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jinak USA zavedou cla ve výši 25 % na dovážená auta z Evropy. Uvedl to americký deník The Washington Post (viz ZDE).

Oficiálně to Evropané nepřiznali

V úterý Spojené království, Německo a Francie oznámily, že mechanismus zahajují. Evropské země, které jsou signatáři jaderné dohody s Íránem z roku 2015, to však oficiálně odůvodnily tím, že Írán údajně odmítl plnit své závazky, a dodaly, že prý svým krokem chtějí pobídnout Írán, aby se k plnění těchto závazků vrátil. Zbývá připomenout, že ještě nedávno tyto země zůstávaly zastánci zachování dohody, ač Spojené státy od ní ustoupily již před delším časem. Na tehdejší výzvy USA, aby od dohody také ustoupily, až do nynějška nereagovaly. “Přesvědčila” je tedy až hrozba obchodní války ze strany Američanů.

Odstoupení Íránu od jaderné dohody

V roce 2015 Velká Británie, Německo, Čína, Rusko, USA, Francie a Írán oznámily uzavření dohody o íránském jaderném programu, tzv. společného komplexního akčního plánu (JCPOA). Dohoda stanovila zrušení protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderného programu země. 8. května 2018 však Spojené státy jednostranně dohodu opustily a uvalily vůči Teheránu sankce v oblasti vývozu ropy. Podle Íránu ostatní účastníci, zejména evropské státy, plně neplní své závazky v hospodářské části dohody a v tomto ohledu Írán zahájil postupné pozastavení svých závazků v rámci JCPOA.

Rudolf Hruboň