Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Domácí

Trump hrozí Česku OBCHODNÍ VÁLKOU. Kvůli digitální dani

Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Neupřesňují ale, kterých výrobků by se případná cla týkala a jak velká by byla. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

V Česku má začít platit 7% digitální daň

Česká vláda 7% digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni, v lednu ji má začít projednávat Sněmovna. Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Dani by v ČR měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,1 miliardy Kč), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou americké společnosti Google, Facebook, Amazon či Apple. Do státního rozpočtu by podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně.

Spojené státy se cítí diskriminovány

„Vyhrazujeme si právo zavést odvetná opatření, pokud bude daň diskriminační vůči americkým firmám,” sdělil zdroj. Ministerstvo financí deníku potvrdilo, že mu američtí diplomaté výhrady k dani sdělili a že USA jsou připraveny na ni odpovědět. V prosinci USA vyzvaly všechny země, aby pozastavily plány na zavedení digitální daně, a umožnily tak, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude moci dosáhnout mezinárodní dohody o řešení této záležitosti.

Rudolf Hruboň