Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Zahraniční

TRUMP: Americké vojenské základny jako kšeft?

Cena za přítomnost amerických vojáků a jejich základny může v budoucnu přijít spojence o moc dráž. Byla by součtem nákladů a ještě 50 procent navíc. Tento krajní plán je podle agentury Bloomberg na neformálním seznamu prezidenta Donalda Trumpa. Píše se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Zkomírající americká ekonomika

Americký prezident Trump se snaží zvrátit negativní trendy v americké ekonomice za každou cenu. Po obchodní válce s Čínou a její hrozbě vůči Evropě našel další možnost, jak dostat do americké národní pokladny více peněz. Chce navýšit úhradu dosavadních nákladů ze strany zemí, na jejichž území jsou základny umístěny, o 50% zisk. „Trump nazývá tento vzorec ‚cena plus 50‘ a spojenci na něj pohlížejí jako na vyděračský,“ poznamenal deník The Washington Post (WP). Prezident vyslovil svůj nápad v uplynulých měsících a mluvilo se o něm údajně už při jednání s jedním spojencem.

Pokračování tlaku na celosvětové zvyšování zbrojení

Jde o pokračování Trumpova tlaku, aby spojenci dávali na obranu víc. Jižní Korea v únoru kývla na 8% zvýšení svého podílu, respektive na 925 milionů dolarů (21,1 mld. Kč). Japonsko platí přes čtyři miliardy dolarů. Bývalí i současní vládní činitelé se podle listu WP shodují, že Trump má na mušce zejména Německo, které často veřejně kritizuje. Berlín kompenzuje náklady základen v Ramsteinu a Landstuhlu stavbou infrastruktury i odpuštěním cel a daní personálu USA.

USA vytvářejí uměle poptávku, aby ji mohli uspokojit

Americká politika v tomto směru je promyšlená. Zvyšováním napětí po celém světě, rozvracením neposlušných zemí a vytvářením regionálních konfliktů se USA snaží vyvolat potřebu jednotlivých zemí po zvyšování výdajů na jejich obranu. Jako dlouhodobě největší výrobce a vývozce zbraní na světě (viz ZDE) potom může americký zbrojařský průmysl, který má k Trumpovi velmi blízko, tuto strachem uměle vyvolanou potřebu uspokojovat. Za tím stojí taky tlaky na zvyšování výdajů na zbrojení u členských států NATO včetně ČR.

Rudolf Hruboň