Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan; Foto: Světové ekonomické fórum / Wikimedia Commons

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan; Foto: Světové ekonomické fórum / Wikimedia Commons

Zahraniční

TŘENICE V NATO: Erdogan je naštvaný na USA kvůli sankcím, Ankara zvažuje odpověď

Turečtí představitelé v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem vyjádřili nespokojenost se sankcemi, které USA uvalily na čtyři členy tureckého ředitelství obranného průmyslu (SSB). Jedná se podle nich o útok na suverenitu země. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Nepřátelský útok na suverenitu země

Důvodem sankcí je nákup ruského protivzdušného systému S-400. Erdogan už kvůli sankcím kritizoval Washington z pozice spojenců v Severoatlantické alianci. Co je to za partnerství? Toto rozhodnutí je otevřený nepřátelský útok na svrchovanost naší země,“ uvedl v televizním vysílání. Dodal, že opravdovým cílem USA je zablokovat pokrok, se kterým Turecko nedávno začalo v obranném průmyslu, a zajistit, aby bylo znovu závislé na USA. „Americké sankce nejsou obhajitelné právně ani politicky. Pokud bychom od nákupu S-400 chtěli odstoupit, už bychom to udělali,“ zdůraznil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Ankara bude v nejbližší době zvažovat, zda bude vůči Spojeným státům reagovat recipročně.

Ruský protivzdušný systém je nejlepší

Ředitel tureckého obranného průmyslu Ismail Demir situaci trochu uklidnil. Řekl, že sankce se týkají jen čtyř lidí z SSB a nijak se nedotknou ministerstva obrany, armády ani společností z obranného průmyslu. Nákup S-400 obhajoval s tím, že se jedná o nejlepší protivzdušný systém. Sankce vůči řediteli a třem dalším zaměstnancům SSB podle Demira nijak neovlivní již podepsané dohody a nevytvoří pro Turecko žádné překážky. Naopak, dodal, ještě zvýší turecké odhodlání. Turci systém od Ruska zakoupili už v roce 2017 za 2,5 miliardy dolarů (asi 55 miliard korun), letos v říjnu potvrdili, že začali systém testovat i přes opakované protesty Washingtonu a čelních představitelů NATO.

Zpracoval Rudolf Hruboň