Transportní ventilátor VR1; Foto: Profil Zdeňka Hřiba na sociální síti

Transportní ventilátor VR1; Foto: Profil Zdeňka Hřiba na sociální síti

Domácí

HŘIB děkoval Tchaj-wanu za ventilátory. Pro pacienty s koronavirem se ale nehodí

Pirátská strana a zejména někteří její představitelé jsou známí svou podporou Tchaj-wanu v jeho boji proti pevninské Číně. Rádi vyzdvihují vše, co přichází z Tchaj-wanu a kritizují naopak dodávky zdravotnických pomůcek z Číny.

Nevhodné plicní ventilátory

Jedním z důležitých přístrojů v péči o kritické pacienty postižené nákazou koronavirem jsou plicní ventilátory. Primátor Hřib se na svém profilu na sociální síti nedávno pochlubil darem ventilátorů z Tchaj-wanu (viz ZDE):

Foto: Profil Zdeňka Hřiba na sociální síti

Jak se však ukázalo, typ, který je předmětem daru, se pro péči o pacienty postižené koronavirem nehodí, jak na to Hřiba upozornila jedna z uživatelek sociální sítě: “S ohledem na charakter postižení plic u pacientů s COVID-19 se obávám, že tyhle ventilátory nezvládnou zajistit adekvátní ventilaci. Tento ventilátor je pouze přenosné zařízení, které má možnost automatického navoleni parametrů, nebo 100%kyslíku. Obvykle je tento typ ventilátoru používán pouze jako mobilní zařízení k převozu pacienta na vyšetření nebo do jiného zařízení, nikoliv na stálou ventilaci. A upřímně, u ventilovaného pacienta s COVID-19 se obvykle právě z důvodu plicní nestability snažíme převozu vyhnout.” Její slova potvrzuje popis ventilátoru na stránkách výrobce (viz ZDE). Zdeněk Hřib se k výtkám uživatelky nevyjádřil.

Rudolf Hruboň