Obrněné vozidlo Pandur II během testování v české armádě; Foto: Ministerstvo obrany České republiky / Wikimedia Commons

Obrněné vozidlo Pandur II během testování v české armádě; Foto: Ministerstvo obrany České republiky / Wikimedia Commons

Zahraniční

TRAPAS: Belgie modernizovala Pandury, vojáci se do nich ale nevejdou

Do čtyřicítky obrněných vozidel belgické armády se po modernizaci nevejdou vojáci vyšší než 170 centimetrů. Po zesílení opancéřování, zavedení klimatizace a instalaci přenosových zařízení je nyní v kabině málo místa a řidič řídí v nepohodlné pozici s hlavou takřka mezi koleny. Informoval o tom belgický list Het Nieuwsblad (viz ZDE).

“Zesměšnili jsme se”

Armáda se ale hájí tím, že modernizace není hotová a současný stav je prý pouze “přechodná fáze”. Podle belgického listu stála modernizace 44 obrněných vozidel typu Pandur 31 milionů eur (788 milionů korun). Stroje byly v provozu od roku 1996 a obnova byla nezbytná. Nyní ale řidič nesmí být vyšší než 168 centimetrů a střelci vyšší než 170 centimetrů. Tyto rozměry ale podle jednoho z představitelů armády vylučují 85 procent vojáků. „Zesměšnili jsme se, stydím se za svou zemi,“ uvedl na stanici RTBF jeden belgický poslanec. Další politici kritizovali „peníze vyhozené oknem“Vojáci po testech uvedli, že kvůli modernizaci strojů nyní nefungují správně ani brzdy či samotné řízení. Problémy mají i s nástupem do vozidel. Armáda ale tvrdí, že modernizace bude zcela dokončená až v roce 2023 a s provozem těchto Pandurů se prý nyní nepočítalo.

Nákup Pandurů pro ČR provázelo podezření z korupce

Obrněná vozidla Pandur používá i česká armáda. Původně v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) schválila nákup 199 transportérů za 20,8 miliardy korun. Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli údajnému porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr. Na jaře 2009 ale byla po rozhodnutí stejné vlády podepsána se stejnou firmou smlouva o nové zakázce, a to na 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. V únoru 2010 se v českých médiích objevily zprávy o nejasnostech a možné korupci ohledně výběrového řízení na nákup obrněných transportérů pro Armádu ČR. V souvislosti s případem byl pravomocně odsouzen za pokus o podvod bývalý Topolánkův poradce a tajemník Marek Dalík, který si poté odseděl 2 roky z pětiletého trestu odnětí svobody.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň