Miroslav Kalousek (TOP09) ve Sněmovně; Foto: Repro video

Miroslav Kalousek (TOP09) ve Sněmovně; Foto: Repro video

Domácí

TRAFIKA PRO KALOUSKA: Má se stát členem správní rady VZP

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) chce do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nominovat bývalého ministra financí a předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Měl by se stát místopředsedou rady. Informoval o tom časopis Respekt (viz ZDE).

“Příteli se neodmítá”

Miroslav Kalousek pro iDNES.cz řekl, že nominaci přijme. Když vás bývalý kolega a přítel požádá o pomoc, tak se těžko říká ne. To v zásadě nemáte na vybranou. Co jsem měl dělat,“ vyjádřil se k nominaci Kalousek. Funkční období člena správní rady je podle zákona o VZP čtyři roky. Zákon také počítá s tím, že dostává odměny. V minulých letech dosahovaly roční odměny pro členy správní rady přes 300 tisíc korun. Místopředseda má ještě více.

Největší zdravotní pojišťovna

VZP je nejstarší a největší českou pojišťovnou. Od jejího vzniku uplyne 1. ledna 30 let. Má asi 5,9 milionu klientů. Mezi hlavní činnosti VZP, které nyní konkuruje šest dalších zdravotních pojišťoven, patří zajišťování výběru pojistného a úhrada zdravotní péče jejích klientů. Vede také registr pojištěnců veřejného zdravotního pojištění a je správcem zvláštního účtu veřejného zdravotního pojištění.

Zpracoval Rudolf Hruboň