Předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová a europoslanec Jiří Pospíšil; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová a europoslanec Jiří Pospíšil; Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Domácí

TOP09: Navzdory Kalouskovi. Novou předsedkyní je Markéta Pekarová Adamová

K obrovskému překvapení došlo na sněmu TOP09, když v klání o post předsedy strany zvítězila Markéta Pekarová Adamová. Porazila favorizovaného Tomáše Czernina, když získala 53,9 % hlasů. Jedná se o porážku zakladatelů strany Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga.

Czernin loutkou bez vlastních názorů

Přes to, že byl Czernin favorizován a podporován “otci zakladateli” strany Kalouskem a Schwarzenbergem, nedokázal přesvědčit většinu delegátů sněmu. Od počátku své kampaně se totiž projevoval jako člověk bez vlastních názorů, který jen “papouškoval” fráze a názory hlavně Miroslava Kalouska. I ve svém projevu na sněmu pokračoval v “Antibabiš” politice kritizováním současného předsedy vlády bez jakékoliv vize na změnu do budoucna. Nedostatek vlastních názorů opět prokázal také když parafrázoval ve svém projevu známý výrok Václava Havla z jeho prvního novoročního projevu v roce 1990 když prohlásil, že “TOP09 nevzkvétá”.

Pekarová Adamová jako naděje

Markéta Pekarová Adamová představuje pro TOP09 poslední naději na vzkříšení strany, která se postupně propadla ve voličské (ne)oblíbenosti až mezi strany, které by se v současné době nedostaly ani do Poslanecké sněmovny. Stranu poškodil hlavně kontroverzní Miroslav Kalousek svou osobní nenávistí vůči Andreji Babišovi a poté, když strana pod jeho vedením prohrála dvoje volby, byl nucen z čela strany odstoupit. Tomáš Pospíšil, “politický turista” z ODS, byl jen přechodným “místodržícím”, který pád popularity strany nedokázal účinně a významně zastavit. Nyní se ukáže, zda se “mladé krvi” pod vedením Pekarové Adamové podaří přesvědčit voliče, že Kalousek a Schwarzenberg ztrácejí ve straně definitivně vliv.

Rudolf Hruboň