Bývalý poslanec za KDU-ČSL Pavel Severa; Foto: Repro YouTube TOP09

Bývalý poslanec za KDU-ČSL Pavel Severa; Foto: Repro YouTube TOP09

Domácí

TOP09: Bývalý poslanec a sekretář strany Pavel Severa byl obviněn z podvodu

Bývalého poslance Pavla Severu policie obvinila z podvodného získání několika směnek v hodnotě 10 milionů korun. Do původně odloženého případu se vložilo státní zastupitelství, které ho nařídilo došetřit. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

Podvodně vylákané směnky za 10 milionů

Směnky za 10 milionů korun, kvůli kterým je bývalý poslanec Severa obviněn, měl před svou smrtí podepsat podnikatel Zdeněk Švec. Podle krajského státního zastupitelství je Severa získal podvodně. Jejich uznání a proplacení se Severa domáhá. Směnky mají dokládat, že ještě jako vlivný politik a člen Poslanecké sněmovny podnikateli z Litomyšle Zdeňku Švecovi půjčil přes 10 milionů korun. Tomu ale nevěří pozůstalí ani policie. Policie případ vyšetřovala už dříve, v červnu 2017 ho ale odložila. Na tento postup si poté stěžovala vdova po zesnulém podnikateli. Severa je podezřelý z toho, že Švece, který byl závislý na alkoholu, zmanipuloval. Policie navíc na účtech nedohledala důkaz o údajných převodech. Severa byl navíc v době, kdy měl podnikateli půjčovat, sám zadlužený.

Neúspěšný podnikatel a politický turista

Pavel Severa se po neúspěšném podnikání rozhodl začátkem 90. let minulého století vstoupit do politiky. V roce 1992 se stal členem KDU-ČSL, za kterou byl hned v tomto roce zvolen do tehdejší České národní rady (ČNR). Od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993 byla ČNR transformována na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Zde mandát obhájil za KDU-ČSL v sněmovních volbách v roce 1996 a volbách v roce 1998. Po volbách v roce 2002 se již ale poslancem nestal. Před parlamentními volbami v roce 2006 umožnil novinářům získat přísně tajnou Kubiceho zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Později to bylo vyhodnoceno jako přestupek, za který zaplatil pokutu 25 tisíc korun. Znovu byl zvolen až ve sněmovních volbách v roce 2006. Z KDU-ČSL, do které vstoupil v roce 1992, ovšem odešel v červnu 2009, aby se stal členem Kalouskovy TOP09. V letech 2010 až 2018 byl generálním sekretářem TOP 09.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň