Markéta Pekarová Adamová (TOP09); Foto: Repro Blesk.cz

Markéta Pekarová Adamová (TOP09); Foto: Repro Blesk.cz

Domácí

TOP 09 chce, aby mohly firmy PROPOUŠTĚT lidi bez důvodu

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhuje, aby mohli podnikatelé propustit své zaměstnance bez udání důvodu. Stát podle ní nyní prý zbytečně udržuje lidi na „mrtvých“ pracovních místech. Místo toho by si měli hledat práci v odvětvích, kde zaměstnance shánějí.

“Mrtvá” pracovní místa?

„Situace na pracovním trhu je taková, že mnohá pracovní místa zanikají a zaniknou. Některá místa jsou sice podpořená státními financemi skrze Antivirus B, ale ta místa jsou ve skutečnosti mrtvá. Tito lidé jsou tak udržováni na místech v naivní jistotě, že mají práci,” tvrdí Pekarová. Chce proto, aby firmy mohly propustit své zaměstnance bez udání důvodu. Propuštění by ale dostali tříměsíční odstupné, na místo běžného dvouměsíčního. Dva měsíce z toho by ale platil stát. Její návrh by měl mít údajně jen omezenou platnost, tedy po dobu jednoho roku od účinnosti zákona.

“Příležitost pro hledání práce jinde?”

Podle šéfky TOP 09 je totiž nyní prý jen otázka času, kdy státem udržována místa zaniknou kvůli krachu celé firmy. „Potom by tito zaměstnanci nedostali žádné odstupné,” tvrdí. Pro zaměstnance to bude prý podle Pekarové Adamové díky tříměsíčnímu odstupnému příležitost hledat si práci v jiném oboru nebo si doplňovat vzdělání. Podle Pekarové to údajně nebude mít také ani vliv na nárůst nezaměstnanosti. „Nárůst nezaměstnanosti přijde tak jako tak. To, že budeme uměle chránit místa, která jsou mrtvá, nepomůže nikomu. Lidé by o tu práci přišli, jen o měsíc později,” dodala. Stát podle ní nemá donekonečna podporovat finančně pracovní místa.

Zpracoval Rudolf Hruboň