Předseda SPD Tomio Okamura; Foto: SPD / Wikimedia Commons

Předseda SPD Tomio Okamura; Foto: SPD / Wikimedia Commons

Společnost

TOMIO OKAMURA: Co je povoleno eurofilovi, není povoleno Rusovi?

„Liberální demokrat Macron nebo španělská vláda v Katalánsku smí nechat mlátit demonstranty, a Putin nesmí?“ ptá se předseda SPD ve svém příspěvku na Facebooku a tím poukazuje na dvojí metr reakcí EU a MZV ČR na demonstrace v evropských státech a Rusku.

Potlačení nepovolené demonstrace v Moskvě

V důsledku neschválené opoziční akce v sobotu 27. července v centru Moskvy bylo zadrženo 1074 lidí kvůli různým právním přestupkům. České ministerstvo zahraničí k tomu na svých sociálních sítích uvedlo, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem. K MZV ČR se přidali i evropští politici. „Toto zatýkání a neúměrné použití síly proti pokojným protestujícím zase znovu podrývá základní svobody vyjadřování, sdružování a shromažďování,“ uvedla mluvčí úřadu šéfky diplomacie EU Frederiky Mogheriniové.

Brutální zásahy ve Francii a Španělsku bez reakce?

Tomio Okamura v pondělí 29. července na Facebooku poukázal na zásah moskevské policie proti demonstrantům protestujícím proti vyřazení některých kandidátů z komunálních voleb, který vyvolal kritiku Evropské unie i českého ministerstva zahraničí. „To je všechno hezké, ale proč Evropská unie a české ministerstvo zahraničí neodsoudily, když španělská vláda brutálně zasáhla proti pokojným demonstracím v Katalánsku? Proč Evropská unie a ministerstvo zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) neodsoudily brutální zásah Macronova režimu ve Francii proti Žlutým vestám, při kterých bylo mnoho lidí těžce zraněno a mají trvalé následky jako vystřelené oči a podobně? Proč se stejným důrazem nevystoupí Evropská unie a české ministerstvo zahraničí proti tomu, že ukrajinská vláda oslavuje fašistické banderovské masové vrahy?“ píše Okamura.„Mlácení lidí samozřejmě odsuzuji, ale ať se každému měří stejně. Platí nová obdoba římského hesla, že co je povoleno eurofilovi a sluníčkářovi, není povoleno Rusovi,“ napsal politik. „Nepřipadá Vám takové odsouzení Ruska ze strany Evropské unie a ministrem Petříčkem z ČSSD řízeným ministerstvem zahraničí pokrytecké?,“ zeptal se na závěr předseda české strany SPD.

Opět se nám ukazuje dvojí metr Evropské unie a sluníčkářů v praxi. "Liberální demokrat" Macron nebo španělská vláda v…

Zveřejnil(a) Tomio Okamura – SPD dne Pondělí 29. července 2019

Protesty ve Španělsku a Francii

Letos ve Španělsku proběhly demonstrace krajních levicových radikálních hnutí. Během protestů došlo ke střetu s policií, bylo zraněno a zadrženo mnoho lidí. Při protestech Žlutých vest ve Francii byly stovky lidí zraněny a zadrženy. Poslední nesankcionovaný mítink v Paříži se odehrál po vojenské přehlídce na počest výročí dobytí Bastily 14. července. V slavnostní den se situace změnila v chaos a nepořádky. Několik lidí bylo zraněno. Ani zranění či zadržení lidí po španělských či francouzských protestech nevyvolalo kritiku ze strany evropské diplomacie nebo českého ministerstva vnitra.

Rudolf Hruboň